Waste Management in Local Communities: V4 Experience of Rural Development for EaP Countries
  • Головна
  • Аплікант
  • Партнери
  • Новини
  • Контакти

Управління відходами територіальних громад:
досвід розвитку сільських територій Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства ​

Waste Management in Local Communities: ​​V4 Experience of Rural Development for EaP Countries

Крижопіль, Вапнярка та Шпиків запроваджують роздільний збір відходів

5/8/2018

0 Comments

 
На Вінниччині триває реалізація проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства». Ініціатива реалізується Вінницьким обласним осередком Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» продовжує впроваджується спільно з 8-ма партнерами з 5-ти європейських країн за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея.
В рамках проекту 22 пілотні громади під час навчального візиту країни Вишеградської четвірки познайомилися з досвідом Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини у сфері управління твердими побутовими відходами. Наразі учасники спільно з експертами проекту працюють над індивідуальними стратегіями налагодження грамотного поводження зі сміттям. Громади доопрацьовують стратегії на розширених засіданнях робочих груп, виносять їх на громадські обговорення, приймають на сесіях місцевих рад та потроху втілюють в життя.
Так днями відбулося розширене засідання робочої групи в селищі Крижопіль Вінницької області. Під час заходу заступник селищного голови Володимир Скалій презентував присутнім майбутню стратегію управління твердими побутовими відходами, яка розрахована на вісім років. Координатор проекту, очільник Вінницького обласного осередку Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов зауважив, що крижопільска громада провела ґрунтовну оцінку проблем та можливостей громади, що може стати базою для успішного впровадження стратегії управління відходами.
- Після проведення тренінгів для представників 34-х громад учасники отримали домашнє завдання. Потрібно було підготувати SWOT-аналізи, які стоються того, як справи з управлінням відходами в громаді станом на зараз. Крижопіль найкраще впорався з цим завданням. Всі наші експерти поставили крижопільській громаді максимальний бал. Я переконаний, що це стане чудовим фундаментом для майбутньої стратегії, - підкреслив О.Гаврилов.
Володимир Скалій зауважив, що навчальний візит в країни Вишеграду допоміг зрозуміти, що вдалим шляхом для успішної реалізації майбутньої стратегії може стати міжмуніципальне об’єднання. Так до цільового регіону майбутньої стратегії, окрім смт Крижополя, увійшли села Тернівка, Голубече, Крикливець та Іллівка Крижопільського району.
- Ми побачили дійсно, що міжмуніципальна співпраця відкриває більше можливостей. більше ресурсів і більше надії на те, що стратегія буде ефективно впроваджуватися. Ці чотири громади для співпраці було вибрані не випадково. З Тернівкою та Голубечим Крижопіль пов’язують спільні вулиці, в Криливці знаходиться полігон твердих побутових відходів. Є у стратегії проект щодо розширення полігону. Також всі населені пункти рівновіддалені від полігону, - зауважив В.Скалій.
На території населених пунктів, які впроваджуватимуть спільну стратегію управління ТПВ, проживає 12,5 тисяч осіб. В.Скалій розповів, що згідно проведеного опитування 74% населення готові сортувати відходи.
На території громад буде розміщено 102 контейнерних майданчики для роздільного збору ТПВ. Учасники розширеного засідання робочої групи також вирішили, що майбутня стратегія базуватиметься на принципах узгодження з законодавством та підходами ЄС, посиленні контролю, ієрархії поводження з відходами, відкритості та прозорості, доступності оплати, повному відшкодуванні витрат тощо. Для реалізації стратегії потрібно залучити приблизно 30 млн. грн. Голова селища Крижопіль Олександр Третьяков зазначив, що стратегія управління допоможе залучити інвестиції.
-Ми на правильному шляху і написання стратегії поводження з твердими побутовими відходами буде сприяти тому, що ми зможемо залучити інвестиції.  Ми будемо писати проекти, а написана стратегія управління ТПВ допоможе гратнодавцям та інвесторам чітко розуміти куди саме ми рухаємося і чого прагнемо досягти, - наголосив О.Третьяков.
Голова Крижопільської райдержадмістрації Валентин Панчук підсумував, що напрацювання Крижополя у сфері управління ТПВ мають бути розповсюджені на інші громади району. Присутні вирішили, що представники інших громад будуть запрошені на громадські збори, на яких обговорюватимуться напрацьована стратегія. Після цього в стратегічний план з внесеними громадськістю змінами буде винесений на затвердження сесій місцевих рад. 
Над європейською стратегією управління ТПВ на основі досвіду країн Вишеграду працюють і Вапнярка об’єднана селищна рада. Нещодавно у громаді відбулися громадські обгорнення майбутньої стратегії. Під час зібрання селищний голова Олександр Горенюк розповів, що їх громада вже розпочала перші кроки із налагодження системи управління ТПВ. За кошти обласного екологічного фонду було закуплено техніку для вивозу сміття, 21 контейнер для збору пластикової пляшки та облаштовано 34 контейнерних майданчики.  
Учасники громадських обговорень вирішили, що основним пріоритетом майбутньої стратегії стане екологічна освіта.
- Дітям можна привити культуру грамотного поводження з твердими побутовими відходами, відповідальне ставлення до екології. Діти дуже позитивно на це реагують. Пропоную серед старшокласників провести конкурс на написання таких міні-проектів на тему того, якою має бути екологія в громаді через 10 років. Також було б добре залучати підростаюче залучати до прибирання територій, екологічних акцій тощо, - зауважив О.Горенюк.
Учасники громадського обговорення також запропонували поставити в школах та дитсадках невеличкі контейнери для роздільного збору ТПВ. Окрім того, зараз домовляються з Тульчинською об’єднаною територіальною громадою, аби відвозити відходи на їхній полігон. Мешканці Вапнярки також обговорили важливість екологічних заходів, які здійснюються на всеукраїнському рівні. Так, всі одностайно вирішили, що потрібно лобіювати питання побудови сміттєспалювальних заводів.
- В Польщі шість сміттєспалювальних заводів, хоча в найближчому майбутньому їх має бути 11. Сучасні технології дозволяють мінімізувати шкідливі викиди в атмосферу. Наприклад, дослідження показали, що повітря, яке виходить зі сміттєспалювального заводу в польському місті Краків чистіше, ніж звичайне повітря на вулиці. В Чехії сміттєспалювальний завод взагалі побудований в центрі міста, - розповів координатор проекту Олексій Гаврилов.
Незабаром вапнярська громада планує доопрацювати стратегію і прийняти її на сесії. Тим часом обговорення стратегії управління ТПВ триває в Шпиківській об’єднаній територіальній громаді Тульчинського району, яка також стала учасником проекту.
Перша заступниця селищного голови Наталя Сайнецька розповіла, що нещодавно до селища Шпиків приєдналося село Торків і тепер в новооб’єднаній громаді проживає 4800 мешканців.
- Ми створили робочу групу, яка займається саме написанням стратегії управління твердими побутовими відходами. Ми активно розпочали проводити просвітницьку роботу. Особливу намагаємося приділити двом школам та дитячому садочку, щоб привити їй звичку грамотно поводитися зі сміттям ще змалку. На нашому сайті ми постійно оприлюднюємо інформацію з приводу того, як повинні поводитися з твердими побутовими відходами, як їх сортувати, - зауважила Н.Сайнецька.
Наразі в ОТГ облаштовано п’ять контейнерних майданчиків для роздільного збору відходів. У громаді вже відсортовують скло і пластик. Неподалік громади знаходиться полігон, куди вивозяться змішані відходи. Наразі громада думає над запровадження тарифів на вивіз сміття.
- В Чехії на кожну людину видається чи родину видається бак для змішаних відходів і вони його наповнюють. За вивіз несортованого потрібно платити і не дешево. Але поруч стоять майданчики для роздільного збору відходів. За роздільний збір не потрібно нічого платити. Якщо ти не хочеш переплачувати, простіше сортувати сміття. Ця практика справді дієва, - навів приклад Олексій Гаврилов.
Учасники обговорення вирішили, що особливу увагу також потрібно приділити боротьбі з несанкціонованими сміттєзвалищами та облаштуванню більшої кількості контейнерних майданчиків. Члени робочої групи зауважили, що врахують всі пропозиції і зауваження та внесуть їх в стратегію перед тим, як прийняти на сесії селищної ради.
Після затвердження стратегій всі учасники проекту візьмуть участь в міжнародній конференції, яка відбудеться у місті Вінниці 6 липня цього року. Під час цього заходу партнери, експерти, учасники, всього 200 осіб, підіб'ють підсумки проекту та презентують вже напрацьовані стратегії управління твердими побутовими відходами. 
Kryzhopil, Vapniarka and Shpykiv introduce a separate waste collection  
 
The project “Waste Management in Local Communities: ​V4 Experience of Rural Development for EaP Countries” is implementing in Vinytsia region. The initiative is implementing by Vinnytsia regional department of international non-governmental organization “Ukraine – Poland – Germany” together with 8 partners from 5 European countries with the financial support of the International Visegrad Fund and the Republic of Korea.
Within the framework of the project, 22 pilot communities during the study visit to the Visegrad countries learnt the experience of Poland, Czechia, Slovakia and Hungary in the waste management. At present, the participants, together with project experts, are working on individual strategies for the development of sound waste management. Communities revise their strategies at extended meetings of working groups, put them on public hearings, host local councils and implement them gradually.
Recently there was an extended meeting of the working group in the village of Kryzhopil of Vinnytsia region. During the event, Volodymyr Skaliy, the deputy of the village head, presented the future strategy of waste management, which is scheduled for eight years. Oleksii Gavrylov, project coordinator and chairman of the Vinnytsia regional department of international non-governmental organization “Ukraine – Poland – Germany”, noted that Kryzhopil community conducted a thorough assessment of the problems and opportunities of the community, which could become the basis for successful implementation of the waste management strategy.
Volodymyr Skaliy told that the study visit to the Visegrad countries helped to understand that an inter-municipal association could become a successful way to successfully implementation of the future strategy. Thus, in the target region of the future strategy, in addition to the village of Kryzhopil there are villages of Ternivka, Golubeche, Kryklyvets and Illivka of Kryzhopil district.
- We saw that inter-municipal cooperation offers more opportunities, more resources and more hope that the strategy will be implemented effectively. These four communities for cooperation were not chosen by chance. Ternivka and Golubeche are connected with Kryzhopil by the common streets. In Kryklyvets there is a solid waste landfill. There is a project for the expansion of the landfill in the strategy. Also, all settlements are equidistant from the landfill, - said V.Skaliy. 
There are 12,500 people live on the territory of settlements, which will implement a joint waste management strategy. V.Skaliy said that according to the survey conducted, 74% of the population are ready to sort waste.
 
On the territory of communities there will be 102 container sites for separate waste collection. Participants in the extended meeting of the working group also decided that the future strategy would be based on the principles of aligning with the EU legislation and approaches, strengthening control, waste management hierarchy, openness and transparency, availability of payment, full reimbursement, etc. To implement the strategy, it is necessary to attract about 30 million UAH. The head of the village of Kryzhopil, Alexander Tretiakov, said that the management strategy will help to attract investments.
Valentyn Panchuk, the head of Kryzhopil district state administration, has summed up that the work of Kryzhopil in the field of waste management should be distributed to other communities of the district. It was decided that representatives of other communities will be invited to public meetings, which will discuss the developed strategy. After that, the strategic plan with changes made by the public will be passed to the approval of the sessions of local councils.
On European waste management strategy, based on the experience of the Visegrad countries is working Vapniarka amalgamated village council. The community has recently conducted public hearings of a future strategy. During the meeting, Oleksandr Goreniuk, the village head, told that their community had already started the first steps towards establishing a waste management system. At the expense of the regional environmental fund, there were  purchased equipment for the export of garbage and  21 containers for collecting plastic bottles as well as 34 container places were arranged.
Participants of public discussions have decided that the main priority of the future strategy will be environmental education
- Children can be taught about a culture of competent treatment of solid waste, a responsible attitude to the environment. Children react very positively to this. I suggest among the senior pupils to hold a competition for writing such mini-projects on the topic of what ecology in the community should be after 10 years. It would also be good to attract adults to clean up territories, environmental actions, etc., - noted O. Goreniuk.
Participants of the public discussion also offered to place in schools and kindergartens small containers for separate waste collection. In addition, they are now negotiating with Tulchin amalgamated territorial community to transport waste at their landfill. The inhabitants of Vapniarka also discussed the importance of environmental measures that are being implemented at the national level. It is necessary to lobby the construction of incineration plants.
Soon Vapniarka community plans to finalize the strategy and adopt it at the session. Meanwhile, the discussion of waste management strategy is continuing in Shpykiv amalgamated territorial community of Tulchuyn district, which also became a project participant.
The first deputy of the settlement head, Natalia Saynetska, said that the village of Torkiv was recently joined to the village of Shpykiv and now 4800 inhabitants live in the newly-formed community.
- We set up a working group that deals with the waste management strategy. We actively started an educational work. We try to give special attention to two schools and a kindergarten, in order to incite habit of proper handling of rubbish. On our site, we constantly publish information on how to deal with waste, how to sort them"- noted N. Saynetska.
At present, there are five container sites for separate waste collection in the ATC. The community already sorts glass and plastic. Not far from the community there is a landfill where mixed waste is exported. At the moment, the community is thinking of introducing waste removal fees.
The discussion participants decided that special attention should also be given to combating unauthorized landfills and the arrangement of more container sites. The members of the working group noted that they would take into account all suggestions and comments and put them into a strategy before its adoption on  the village council session.
After the approval of the strategies, all project participants will participate in an international conference, which will be held in Vinnytsia on 6 July this year. During this event, partners, experts, participants, totaling 200 people, will summarize the project results and present already developed waste management strategies.
 
 
0 Comments



Leave a Reply.

    Author

    Write something about yourself. No need to be fancy, just an overview.

    Archives

    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    August 2017
    June 2017
    May 2017

    Categories

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Головна
  • Аплікант
  • Партнери
  • Новини
  • Контакти