Waste Management in Local Communities: V4 Experience of Rural Development for EaP Countries
  • Головна
  • Аплікант
  • Партнери
  • Новини
  • Контакти

Управління відходами територіальних громад:
досвід розвитку сільських територій Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства ​

Waste Management in Local Communities: ​​V4 Experience of Rural Development for EaP Countries

18  найактивніших  громад  Вінниччини  та  Молдови  на власні   очі   побачать,   як   справляються   з   відходами країни Вишеграду

8/10/2017

0 Comments

 
Завершився третій етап Вишеградського проекту, який стосується управління з твердими побутовими відходами.
 
На території Вінницької області та Республіки Молдова триває реалізація проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства». Його впроваджує Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду. В рамках проекту було відібрано 68 учасників: по 2 представники з 27-ми районів Вінницької області та 7-ми районів Молдови, які відвідали два п’ятиденні тренінги. Під час навчання експерти у сфері поводження з твердими побутовими відходами розповіли учасникам про правові аспекти застосування законодавства України та Молдови, що регламентує управління відходами, про екологічну освіту населення, про навички сепарування відходів, про механізми та інструменти організації управління відходами в громаді, стратегії поводження з відходами тощо.
Після серії навчальних тренінгів, які відбулися на початку червня, учасники отримали так зване «домашнє завдання». За півтора місяці, громади, які бажали далі приймати участь в проекті, мали підготувати SWOT-аналізи та створити робочу групу, яка в майбутньому розроблятиме стратегію поводження з твердими побутовими відходами. 
- Від кожної відібраної громади участь в тренінгах брали по два представники: один представник влади, тобто місцевого органу місцевого самоврядування, інший – представник громадськості. Після тренінгів всі учасники мали надіслати документальне підтвердження щодо створення робочої групи, яка розроблятиме стратегію. Також учасники надсилали аналізи даних, тобто моменти, які стосуються паспортизації сміттєзвалищ, кількості населення, бюджету, зацікавленісті громади тощо. На основі цих даних наші учасники мали створити також стратегічну рамку, що відображає їх майбутні пріоритети, на основі яких вони за участі експертів будуть розробляти свої стратегії, - пояснив координатор проекту, голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.
Виконуючи своє «домашнє завдання» учасники мали змогу постійно консультуватися з експертами, які проводили для них тренінги. Експерти з України та Молдови: Світлана Оліфер, Віталій Чимпоєш, В’ячеслав Сороковський та Дмитро Лазаренко, яких реалізатори проекту відібрали на конкурсній основі, були приємно вражені активністю учасників.
-Протягом всього періоду підготовки «домашнього завдання» учасники постійно зверталися за допомогою, уточняли моменти з приводу стратегічної рамки, з приводу того, як об’єктивно підібрати аналіз даних і як цей аналіз даних може вплинути на стратегічну рамку. Одразу видно, що учасники відповідально поставилися до поставленої задачі. Всі вони розуміють, що грамотне поводження з відходами допоможе може уберегти їх від екологічних проблем, - зазначила експертка Світлана Олефір.
Після виконання «домашні завдання» були надіслані для попереднього оцінювання експертам. Критерії оцінювання експерти розробили колективно.
- Ми прискіпливо оцінювали матеріали, які готували учасники. У нас були чіткі критерії оцінки і ми по ним виставляли бали. Було багато робіт, виконаних дуже добре, вони отримали бали близькі до максимальних, - зазначив експерт В’ячеслав Сороковський.
Наразі завершено третій етап проекту. Протягом 7 серпня у місті Сороках (Молдова) та 8-9 серпня у місті Вінниці відбулися воркшопи для учасників проекту. Учасниками воркшопів стали 50 представників 25-ти громад з України та 14 представників 7-ми громад Республіки Молдова, які підготували і надіслали свої SWOT-аналізи. У рамках воркшопів представники кожної громади по черзі, індивідуально презентували свої напрацювання у напрямку створення стратегій розвитку громад.
-Мене особисто приємно здивував той факт, що із тієї кількості заявок, яку ми отримали, сім стосувалися міжмуніципальних рішень. Я вважаю це нашим досягненням, що ми змогли донести цю «ідеологію» до вас. Ви спробували подивитися на перспективи об’єднання вашого потенціалу із сусідніми громадами. В ході подальшої роботи потрібно буде дещо доопрацювати, - зазначив тренер В.Сороковський.
Окрім презентації SWOT-аналізів, під час вокршопів учасники задавали експертам запитання, які для них залишилися не зрозумілими. Також під час активних обговорень представники громад отримали чимало порад від експертів, щодо того з чого краще розпочати роботу над стратегією поводження з відходами.
- Я би порадив вам до поїздки в країни Вишеграду доопрацювати ваш продукт до такого цілісного фундаменту, на який ви зможете спиратися. Кожен по різному дивиться на це. Ви маєте доопрацювати дані, щоб вони одразу давали зрозуміти, яка кількість відходів у вас утворюється, чи розвивається село, наскільки спроможний бюджет тощо. Після воркшопу думаю кожен з вас вже сам бачить, які моменти слід доопрацювати, - звернувся до учасників експерт Дмитро Лазненко.
Після двохденного воркшопу у Вінниці, одноденного у Молдові та презентації всіх SWOT-аналізів експерти виставили остаточні бали, таким чином відібравши учасників, які приймуть участь у наступному етапі проекту. 14 громад з Вінниччини та чотири громади з Республіки Молдова, які отримали найвищі бали, у жовтні цього року поїдуть у країни Вишеграду. Там, в Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині, вони на конкретних прикладах побачать як управлятися з відходами. Експерти проекту переконані, що під час навчального візиту у вишеградські країни кожен учасник зможе знайти те, що в подальшому вдало впишеться в стратегію управління відходами його громади.
-Перспектива успішного завершення проекту однозначно є. Ці три дні зайвий раз підтвердили зацікавленість учасників. Після цієї серії воркшопів стало зрозуміло, що багато хто вже готується до розробки стратегій. Але я порадила учасникам не поспішати, адже у вишеградських країнах вони на власні очі зможуть побачать вдалі приклади поводження з відходами і зможуть обрати, що краще підходить для них, - зазначила тренерка Світлана Оліфер.
Після навчального візиту на основі здобутого досвіду учасники проекту повинні будуть розробити стратегії поводження з твердими побутовими відходами для своїх громад. Написання стратегій супроводжуватиметься консультативною підтримкою експертів та реалізаторів проекту. Олексій Гаврилов підкреслив, що після написання стратегій проект не завершиться.
- Пілотні громади, які створить комплексну стратегію інтегрованого поводження з твердими побутовими відходами зможуть ділитися своїм досвідом. Фактично кожен їхній сусід зможе приїхати і задати запитання з приводу того, що і як облаштовано, чому в них немає екологічних проблем, - зазначив керівник проекту.
Також експерти проекту розпишуть уніфіковану методологію поводження з відходами в місцевих громадах на основі законодавства України та Молдови, а також досвіду країн Вишеградської четвірки. Буклети з методологією будуть розповсюджені для ознайомлення територіальних громад Вінниччини та Молдови. Кінцевим етапом проекту стане візит організаторів до пілотних українських та молдавських громад та проведення завершальної Міжнародної конференції у м. Вінниця з презентацією результатів проекту.
The third stage of the Visegrad project, which concerns waste management, has been completed.
 
The project "Waste Management in Local Communities: ​V4 Experience of Rural Development for EaP Countries​" is implementing on the territory of Vinnytsa region and the Republic of Moldova. It is implemented by Vinnytsia Regional Department of International Nongovernmental Organization "Ukraine– Poland–Germany" with the support of the International Visegrad Fund. Within the project 68 participants were selected: 2 representatives from each of 27 districts from Vinnytsia region and 7 districts of Moldova who participated in two five-day trainings. During training, experts on waste management informed participants on the legal aspects of Ukrainian and Moldavian legislation which govern waste management, environmental education of the population, waste separation, the mechanisms and tools of waste management in the community, waste management strategies, etc.
After a series of trainings that took place in early June, the participants received the so-called "homework". Within a month and a half, the communities that wished to continue participation in the project had to prepare SWOT-analyzes and set up a working group that would develop a waste management strategy in the future.
- From each selected community, two participants took part in the trainings: one representative of the local authority, that is, a local self-government body; another – a representative of the civil society. After the trainings, all participants had to send a documentary confirmation of the creation of a working group that would develop a strategy. Participants also sent data analyzes, i.e, issues concerning the certification of landfills, population, budget, community interest, etc. Based on these data, our participants also had to create a strategic framework reflecting their future priorities, on the basis of which they, with the participation of experts, will develop their strategies,- informed the project coordinator Oleksii Gavrylov, the chairman of the VRD INGO "Ukraine-Poland-Germany".
During their "homework", the participants had the opportunity to consult with experts who trained them. Experts from Ukraine and Moldova: Svitlana Olifer, Vitalie Cimpoies, Viacheslav Sorokovskyi and Dmytro Laznenko, who were selected on a competitive basis, were pleasantly impressed by the activity of the participants.
- Throughout the period of the “homework” preparation, participants asked for advice, clarified the points regarding the strategic framework, how to objectively pick up data analysis and how this data analysis can affect the strategic framework. Participants had responsible attitude to the task. They all understand that competent waste management can help to protect them from environmental problems, - said expert Svitlana Olefir.
After completing the "homework", they were sent to the experts for preliminary assessment. Experts have jointly developed the evaluation criteria.
- We carefully evaluated the materials that were prepared by the participants. We had clear benchmarks and we were awarded points for them. There were a lot of works done very well, they got points close to the maximum, - said the expert Viacheslav Sorokovskyi.
The third stage of the project is now completed. Workshops for project participants took place in Soroca (Moldova) on 7 August and 8-9 August in Vinnytsia. The participants of the workshops were 50 representatives of 25 communities from Ukraine and 14 representatives of 7 communities from the Republic of Moldova, who prepared and sent their SWOT-analyzes. As part of the workshops, representatives of each community individually presented their work towards waste management strategies.
- I personally was surprised by the fact that of the number of applications we received, the seven were concerned inter-municipal decisions. I consider it our achievement that we were able to convey this "ideology" to you. You tried to look at the prospects of uniting your potential with neighboring communities. In the course of further work, it is necessary to make some refinements, - noted the expert V.Sorokovskyi.
In addition to the presentation of SWOT-analyzes, participants were asking experts questions that were not clear to them during the course. Also, during active discussions, community representatives received a lot of expert advice on how to start working on a waste management strategy.
- I would advise you before the travel to the Visegrad countries to refine your product to such a solid foundation that you can rely on. Everyone looks at it differently. You need to refine the data so that they can clearly show how much waste you are producing, whether the village is developing, how capable is your budget, etc. After the workshop, I think each of you already sees what moments should be elaborated, – expert Dmytro Laznenko addressed to the participants.
After a two-day workshop in Vinnytsia, one-day in Moldova and presentations of all SWOT-analyzes, experts put the final points, thus selecting the participants who will take part in the next stage of the project. 14 communities from Vinnytsia and 4 communities from the Republic of Moldova, which received the highest points, will visit Visegrad countries in October this year. There, in Poland, the Czech Republic, Slovakia and Hungary, they will see concrete examples how to handle waste. The project experts are convinced that during the study visit to the Visegrad countries, each participant will be able to find something that will successfully fit into the waste management strategy of his community.
-There is a clear prospect of a successful completion of the project. These three days once again confirmed the interest of the participants. After this series of workshops it became clear that many participants already prepare for the development of strategies. But my advice to participants not to hurry, because in the Visegrad countries they will be able to see good examples of waste management and can choose which is best for them, – said expert Svitlana Olifer.
After the study visit, the project participants shall develop waste management strategies for their communities based on the experience gained. During the elaboration of the strategies there will be ensured advisory support from experts and project team. Oleksii Gavrylov informed that after writing strategies, the project will not be completed.
- Pilot communities that will create a comprehensive integrated waste management strategy will be able to share their experience. In fact, each of their neighbors will be able to come and ask questions about what and how they are equipped, why they do not have environmental problems, – said the project coordinator.
Also, project experts will elaborate a unified methodology for waste management in local communities based on the legislation of Ukraine and Moldova, as well as the experience of Visegrad countries. The methodology booklets will be distributed among Vinnytsia and Moldova communities in order to share best practices. The final stage of the project will be the visit of the organizers to the pilot Ukrainian and Moldavian communities and the conducting of the final International Conference in Vinnytsia with the presentation of the project results.
0 Comments



Leave a Reply.

    Author

    Write something about yourself. No need to be fancy, just an overview.

    Archives

    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    August 2017
    June 2017
    May 2017

    Categories

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Головна
  • Аплікант
  • Партнери
  • Новини
  • Контакти